Zayıf Akım Sistemleri

Zayıf Akım Sistemleri

Çeşitli iletişim araçlarını çalıştırmak için kullanılan, düşük gerilime sahip kaynaklara zayıf akım sistemleri denir.

Zayıf akım sistemleri, yaşam kalitesini arttırmak ve güvenliğini yükselterek yapıların içerisindeki bilgi akışı, iletişim, kontrol ve güvenliğin düzenlenmesinin yanında yönetilmesini sağlayan sistemlerdir.

Zayıf akım sistemleri; yaşam kalitesini arttırmak ve güvenliğini yükseltmek için telefon, data, uydu, kamera, yangın ve benzeri sistemlerin gerekli tüm birimlerini içerir. Meydana getirilen bir yapıda eğer ki zayıf akım sistemleri yoksa o yapı sadece betondan veya ahşaptan ibaret etkileşimsiz bir yapıdır.

Zayıf Akım Nedir?

Bir elektrik tesisatında bulunan telefon, anten, zil ya da yangın alarm sistemleri gibi cihazları çalıştırmak için zayıf akım kullanılmaktadır. Kullanım için yapılan kurulumların tümüne de zayıf akım sistemleri adı verilmektedir.

Zayıf akım sistemleri düşük gerilime sahip olan kaynaklara verilen genel bir isimdir. 

Zayıf akım sistemleri sanılanın aksine, kurulu olan tesisatının gerilimi çok düşük oranda olduğundan herhangi bir çarpma riski bulunmamaktadır.

Diğer bir tabirler zayıf akım ve sistemleri insanları çarparak zarar vermeyen elektrik tesisatı olarak da tanımlanmaktadır.

Zayıf Akım Sistemleri Nelerdir?

Başlıca zayıf akım sistemleri şu şekildedir;

Zayıf akım sistemleri genel olarak 12V’luk bir elektrik gücü ile çalışırşar ki, aynı zamanda 15V’luk zayıf akım sistemleri de mevcuttur. Kabloları alçak gerilim kabloları ve kablo demeti olarak zayıf akım kablolarını içerir.

X